Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få 10% rabat på din første order!

Du vil fremover modtage nyhedsbreve med alle vores gode tilbud og nyheder.

Handelsbetingelser

Nail4you ApS
Halsskov Torv 2, DK-4220 Korsør
CVR: 2982 9330
Etableret i 2006
Tlf.: +45 70 22 33 66
info@nail4you.dk


Beskyttelse af data

Registrering af dine personlige oplysninger bliver altid behandlet etisk korrekt af Nail4you. Vi betragter dine personlige data som en tillidssag. 
I Nail4you giver vi ingen oplysninger videre til 3. mand. Du risikerer altså ikke, at vi sælger oplysninger eller bruger dem i anden interesse, end for at kunne levere ordren til dig. 
Vi registrerer ingen personfølsomme oplysninger. Når du står for at gennemføre en bestilling, er der en række oplysninger, du skal give, nemlig navn, adresse, telefonnummer og e-mail. 
Disse oplysninger anvendes kun til brug for levering af ordren. Oplysningerne gemmes hos NAIL4YOU ApS til brug for bogføring og opbevares i fem år, hvorefter oplysningerne slettes. 
Når der indsamles personoplysninger via vores website, sikrer vi, at det altid sker ved afgivelse af dit udtrykkelige samtykke, således at du er informeret om præcis, hvilke oplysninger, der indsamles og hvorfor. 
Direktøren og de ansatte hos NAIL4YOU ApS har adgang til de oplysninger, der registreres om dig.

Den dataansvarlige på nail4you.dk er NAIL4YOU ApS. Vi opbevarer ikke kundeoplysninger krypteret. Vi transmitterer ikke kundeoplysninger krypteret. 
Som registreret hos NAIL4YOU ApS har du altid ret til at gøre indsigelse mod registreringen. Du har også ret til indsigt i, hvilke oplysninger, der er registreret om dig. 
Disse rettigheder har du efter Persondataloven og henvendelse i forbindelse hermed rettes til NAIL4YOU ApS via e-mail info@nail4you.dk. 
Når du betaler med Dankort eller andre typer kreditkort i Nail4you er dine data beskyttet med en sikkerhedsmetode der hedder SSL. 
Dette betyder at dine data er krypterede og ikke kan komme uvedkommende i hænde. Nail4you opbevarer ikke kundernes Dankortoplysninger, men formidler blot kontakten til PBS, der er afgørende for at vi kan hæve det beløb som er lig med betaling for den afgivne ordre og det af dig som kunde godkendte beløb.

Betalingsmuligheder

I Nail4you kan du betale på flere måder. Derved kan du vælge betalingsform der passer dig bedst. De forskellige betalingsformer medfører forskellige fragt/administrationsomkostninger.
Betaling via Dankort, VISA, MasterCard, e-Dankort, Diners, American Express, JCB, ViaBill - læs mere her og VISA Elektron Betaling med disse kort på nettet er en hurtig og sikker måde at betale sine varer på. 
Det danske system for betaling via kreditkort er blandt de bedste i verden. Når der betales med kreditkort opkræves et gebyr. Dette gebyr pålægges normalt forsendelsen, men hos Nail4you betaler vi dette gebyr. 
Beløbet hæves først på dit kort, når varerne sendes fra n4y.dk. Der kan aldrig trækkes et større beløb end det, du har godkendt ved købet.

Køb via Viabill er rente og gebyr frit op til 2000,- Dkk. Ved køb over 2000,- Dkk Skal du læse Viabills betingelser.

Bestilling og afbestilling


Det er muligt at bestille online via ordreformularen i Nail4you. Bestilling kan også ske pr. telefon: +45 70 22 33 66 alle hverdage mellem kl 08.00 og 14.00. Ved betaling med Dankort, andre kreditkort eller anden forudbetaling bliver ordren ekspederet, når betaling er registreret i Nail4you. Nail4you ekspederer vi videst muligt omfang ordrer samme dag, evt. indenfor 1-2 dage. 
Derfor bedes eventuelle afbestillinger også afgives så hurtigt som det lader sig gøre, for at undgå, at varen allerede er blevet afsendt. 
Alle ordrer som er afgivet i Nail4you inden klokken 12.00 på hverdage prøver vi at ekspedere samme dag. Du kan alligevel nå at afbestille, hvis du ringer inden 13.00 på telefon +45 70 22 33 66. 
Afbestilling af en ordre kan også ske ved at skrive en mail til info@nail4you.dk Det vil hjælpe på behandlingen af en afbestilling hvis du giver os dit ordrenummer. 
Ordrenummeret får du via den e-mail som du modtager straks efter din ordreafgivelse. Når du handler med Nail4you indgås aftaler på dansk. Det er ikke muligt, at se tidligere ordrer ved login på websitet. Hvis du ønsker, at modtage en kopi af din ordrebekræftelse, skal du sende en mail til info@nail4you.dk.

 

Cookies

På nail4you.dk anvendes cookies med det formål at optimere websitet og dets funktionalitet, og dermed gøre besøget så nemt som muligt for dig. Du kan til enhver tid slette cookies fra din computer, hvordan afhænger af din browser.

Disclaimer

Når du handler Nail4you accepterer du som kunde, samtidig vores samlede handelsbetingelser. Forsendelse Bestillinger modtaget på hverdage inden kl. 12.00 ekspederes samme dag.

Fortrydelsesret

Du har 14 dages fortrydelsesret, når du handler på Nail4you.
Fortrydelsesfristen udløber 14 dage efter den dag du modtager din vare, eller får den sidste vare i fysisk besiddelse, når det drejer sig om en aftale om flere forskellige varer, som er bestilt i én ordre, og som leveres enkeltvis, eller får det sidste parti, eller den sidste del i fysisk besiddelse, når det drejer sig om en aftale om levering af en vare, der består af flere partier eller dele
Du skal inden 14 dage fra modtagelse give os meddelelse om, at du ønsker at fortryde dit køb. 
Meddelelsen skal gives ved support@nail4you.dk eller 70223366 I din meddelelse skal du gøre os tydeligt opmærksom på, at du ønsker at udnytte din fortrydelsesret. 
Du kan også vælge at benytte vores standardfortrydelsesformular og sende med retur. Den finder du medsendt din ordrebekræftelse og nederst i dette dokument
Du kan ikke fortryde ved blot at nægte modtagelse af varen, uden samtidig at give os tydelig meddelelse om dette.

Returnering


Du skal sende din ordre retur til os uden unødig forsinkelse og senest 14 dage efter, du har meddelt os, at du ønsker at fortryde dit køb. Du skal afholde de direkte udgifter i forbindelse med tilbagelevering af varen. 
Ved returnering er du ansvarlig for, at varen er pakket forsvarligt ind. Du bærer risikoen for varen fra tidspunktet for varens levering.
Varer undtaget fortrydelsesretten
Levering af forseglede varer, som af sundhedsbeskyttelses- eller hygiejnemæssige årsager ikke er egnet til at blive returneret, og hvor forseglingen er blevet brudt efter leveringen.
Du mister derved din fortrydelsesret, hvis du bryder forseglingen på varer, som af sundhedsbeskyttelses- eller hygiejnemæssige årssager ikke er egnet til at blive returneret.
Varens stand, når du sender den retur
Du hæfter kun for eventuel forringelse af varens værdi, som skyldes anden håndtering, end hvad der er nødvendigt for at fastslå varens art, egenskaber og den måde, den fungerer på. 
Med andre ord – du kan prøve varen på samme måde, som hvis du prøvede den i en fysisk butik.
Hvis varen er prøvet udover, hvad der er beskrevet ovenfor, betragter vi den som brugt, hvilket betyder, at du ved fortrydelse af købet kun får en del eller intet af købsbeløbet retur, afhængig af varens handelsmæssige værdi.
For at modtage hele købsbeløbet retur må du altså gøre det samme, som man kan i en fysisk butik. Du må afprøve varen, men ikke tage den i egentlig brug.
Tilbagebetaling af købsbeløbet
Hvis du fortryder dit køb, får du naturligvis det beløb du har indbetalt til os, tilbage. I tilfælde af en værdiforringelse, som du hæfter for, fratrækkes denne købsbeløbet.
Hvis du benytter din fortrydelsesret, refunderer vi alle betalinger modtaget fra dig, herunder leveringsomkostninger (dog ikke ekstra omkostninger som følge af dit eget valg af en anden leveringsform end den billigste form for standardlevering, som vi tilbyder), uden unødig forsinkelse og under alle omstændigheder senest 14 dage fra den dato, hvor vi har modtaget meddelelse om din beslutning om at fortryde denne aftale. Vi gennemfører en sådan tilbagebetaling med samme betalingsmiddel, som du benyttede ved den oprindelige transaktion, medmindre du udtrykkeligt har indvilget i noget andet.
Vi kan tilbageholde tilbagebetalingen, indtil vi har modtaget varen retur, med mindre du inden da har fremlagt dokumentation for at have returneret den.
Hvis du fortryder købet, skal varen sendes til:
Nail4You ApS 
Halsskov Torv 2 
DK-4220 Korsør
Du kan også fortryde købet ved at give tydelig meddelelse, og aflevere den personligt på ovenstående adresse, mod forudgående aftale.
Hvad skal jeg sende med tilbage?
Du skal vedlægge en kopi af ordrebekræftelsen. Ekspeditionen går hurtigere hvis, du ligeledes udfylder vores formular/standardfortrydelsesformular eller vedlægger følgende;
Bemærk! Vi modtager ikke pakker sendt pr. efterkrav.

Fragtpriser

Der er 3 muligheder:

Pakke med omdeling eller uden omdeling, Gls

Forsendelse med Gls pris 35 kr.

Pakke med omdeling leveres af Post Danmark til adressen på ordren, pris 60 kr.

Pakke uden omdeling skal altid hentes på posthus, i postbutik eller døgnpost, pris 50 kr.

Fragtfri levering ved køb over 500,- kr.

Leveringstiden er 1-3 hverdage. Vi leverer til Danmark, Sverige, Norge og Finland.

Garanti

Alle produkter/varer solgt i Danmark via vores online butik sælges under hensyntagen til gældende dansk lov. Købelovens § 83 sikrer forbrugeren at denne på alle produkter har 2 års garanti. Alle virksomheder herunder internetbutikker skal således give kunden 2 års garanti på solgte produkter.

Ordrebekræftelse

Når du har bestilt varer hos Nail4you modtager du en ordrebekræftelse via e-mail. Dette er dit bevis på at vi har registreret din ordre, samt vores accept af at der er indgået en aftale om at vi skal levere varer til dig. Den korrekte mailadresse skal indtastes for at du kan få denne bekræftelse. Ordrebekræftelsen indeholder oplysninger om dine valg af betalingsform, hvilke varer der er bestilt og den samlede pris inklusive forsendelsesomkostninger.

Logstatistik

Vi bruger en logstatistik på nail4you.dk hvilket betyder, at et statistik-system opsamler information, som kan give et statistisk billede af, hvor mange besøgende vi har, hvor de kommer fra og hvor på websitet det forlades mv. Logstatistikken anvendes kun med det formål, at optimere Nail4you.

Momsfri

Vi sender ikke varer på udførsel. Dvs. at alle ordrer sendes / betales inkl. dansk moms, som du kan søge om at få tilbage i dit eget land, ved at rette henvendelse til told og skat med fakturaen.

Priser

Alle priser i Nail4you er inklusive 25% moms og andre afgifter. Priserne er dagspriser. Administration og forsendelsesomkostninger er afhængig af måde du ønsker at betale på og vil fremstå, når betalingsform vælges.

Reklamation

Har du en defekt vare som er købt via Nail4you kan du inden for 2 år fra du har modtaget varen, returnere den til os og få en ny vare:

Nail4You ApS 
Halsskov Torv 2
DK-4220 Korsør

Du skal sende varen til os indenfor 'rimelig tid'. Hvis du reklamerer indenfor to måneder efter, at manglen er opdaget, vil reklamationen altid være rettidig. Det vil både for dig og os være hensigtsmæssigt at få en defekt vare byttet så hurtigt som muligt.

Reklamationsretten omfatter alle fejl der kan henvises til produkt fejl eller fejl der opstår som følge af NORMAL brug af varen. Herunder er ikke omfattet naturlig slidtage, forkert brug af varen eller anden skadeforvoldende adfærd.

Er reklamationen berettiget refunderer vi naturligvis dine (rimelige) fragtomkostninger. Når du returnerer varen, bedes du oplyse hvad problemet er, så detaljeret som muligt.

Bemærk! Vi modtager ikke pakker sendt pr. efterkrav eller lignende.

Husk at varen altid skal sendes tilbage i forsvarlig emballage, og få en kvittering for afsendelse, så vi kan tilbagebetale dine fragtomkostninger.

Risikoen for varerne

Risikoen for varer købt i Nail4you overgår til dig som forbruger på leveringstidspunktet.

Klageadgang


Hvis du vil klage over dit køb, skal du rette henvendelse til Per valsted , support@nail4you.dk - 70223366. Hvis det ikke lykkes os at finde en løsning, kan du indgive en klage til relevante nævn på området, såfremt betingelserne herfor er opfyldt. www.kfst.dk - mail: kfst@kfst.dk - Telefon. - 41 71 50 00


Standardfortrydelsesformular 
(denne formular udfyldes og returneres kun, hvis fortrydelsesretten gøres gældende)
- Til Nail4you Aps - Halsskov Torv 2 - DK-4220 Korsør - 70223366 - support@nail4you.dk:


- Jeg/vi (*) meddeler herved, at jeg/vi (*) ønsker at gøre fortrydelsesretten gældende i forbindelse med min/vores (*) købsaftale om følgende varer (*)/levering af følgende tjenesteydelser (*)
- Bestilt den (*)/modtaget den (*)
- Forbrugerens navn (Forbrugernes navne)
- Forbrugerens adresse (Forbrugernes adresse)
- Forbrugerens underskrift (Forbrugernes underskrifter) (kun hvis formularens indhold meddeles på papir)
- Dato
(*) Det ikke relevante udstrege

 Du kan også anvende EU-kommissionens online klageportal, hvilket dog hovedsageligt vil være relevant, hvis du er forbruger med bopæl uden for Danmark. Du finder klageportalen her: https://ec.europa.eu/consumers/odr/.

Se kursus kalender KLIK HER

Tag et enkeltstående negle kursus eller fuldfør negletekniker uddannelsen

Med en negletekniker uddannelse får du mulighed for at skabe en professionel karriere som negletekniker. Har du lyst til at lære at lave negle til privat brug kan du vælge enkelte neglekurser efter dit behov.

 negletekniker uddannelse

Negle tekniker uddannelse


Negletekniker Uddannelse 4 dage efter endt eksamen kan du kalde dig for negle tekniker. 
Her lærer du at bygge Gele negle eller Akryl negle op fra bunden. 
Du lærer om Negle sygdomme, Anatomi, Hygiejne, Manicure og negle pleje. Negle produkt information, Apex og C-kurve.

Hvis du vil lave negle på andre på professionelt plan er det bedst du har en negletekniker uddannelse, kunder vil komme med mange spørgsmål og det er vigtigt du kan råde og vejlede dem.

Som negletekniker skal du kunne råde din kunder til hvilken form på neglene som passer bedst til dem, hvilken farve og hvilken længde de burde have på deres negle.
Du kan også komme ud for at skulle råde en kunde om hendes ødelagte negle, eller hvorfor hendes negle flækker eller er rillede.
Du skal vide noget om negle sygdomme, så du kan tage hensyn til dette hvis en kunde kommer med en neglesvamp, hvis du ikke ved noget om sygdomme, vil alle dine andre kunder og dig selv være i risiko for at blive smittede.

Du skal kunne tage højde for om kunden skal have en lidt højere Apex, pga hendes job, eller om hun kan bære en kreditkort tynd negl.
Kommer der en kunde med nedbidte negle, skal du kunne komme med forslag til en længere behandling.

Vi lever i en tid hvor allergi er et stort problem, også i negle branchen, du skal lærer at omgåes negle produkterne med omhu så du ikke påføre dine kunder en risiko for at udvikle allergi.
Det hele er dog ganske enkelt når man blot har en negle tekniker uddannelse.

Efter Bestået eksamen kan du kalde dig selv for Negletekniker, og du vil modtage et Diplom.


Du skal medbringe en negle model til at øve dig på. ( En model til 1-2 dagen og en ny model til 3 dagen, og 1 model til din eksamen.)
Du skal ikke selv medbringe negle produkter, på kurset vil vi stille alle produkter til rådighed.
Her serveres, Kaffe/te/vand og lidt kage.
Alle Negle Kurser ligger i Korsør, vi har negle kurser fra kl 09.00-14.00

Vi glæder os til at se dig og lære dig en masse om gele negle og akryl negle.

Alle elever får 20% rabat på alle produkter.

FAQ : Hvorfor er Nail4you negleuddannelsen kun på 4 dage? Jo Vi mener at uddannet sig som Negletekniker er det samme som at tage kørekort. Du får de grundlæggende teknikker og efter endt eksamen skal du ud og have det praktiske og rutinen.
Vi er imod at binde/tvinge vores elever til at bruge vores produkter i flere måneder, før de kan gå op til en eksamen.
Vi opfordre vores elever til at videreuddanne sig, da man naturligvis ikke kan lære alle neglesystemer og teknikker at kende på 4 dage.

Alle elever bliver inviteret ind i vores VIP gruppe på Facebook, hvor vi tilbyder Masterclass træning. En videreuddannelse i negleteknikker. Her lærer du at bygge Akryl negle og Gele negle op på skabelon.

5-10 deltagere

Addresse : Nail4you aps, Halsskov Torv 2, 4220 Korsør

Spørgsmål til : gitte@nail4you.dk

Mvh Team Nail4you.

* 3 dages Negleuddannelse på skabelon, tilbydes til 1500,- i forbindelse med din 4 dages negletekniker uddannelse. Hvis du ønsker kun at tage skabelon negle kursus koster dette 1800,-

Negletekniker uddannelse 2

 

Neglekursus pakke.

Vi har sammensat en Kursuspakke til dig som gerne vil lære flere negleteknikker.

4 dages negletekniker uddannelse, 3 dages skabelon kursus, 1 dags gel Polish kursus, 3x1 dag Nail art, 3x1 dag VIP træning.

Normal pris 8800,- TILBUD 5599,-

VIP Masterclass negle kursus 399,-

Når du er uddannet negletekniker kan vi tilbyde dig extra negle kurser, i form af vores VIP negle kursus, her træner vi i at lave negle på skabelon uden brug af negle tipper. Når du bygger negle op på skabelon, skal du ikke tænke på pasform, eller om du mangler en størrelse i tipper til din næste negle kunde, alle negle passer til skabelon. Når du ahr været på 3xVIP negle kursus, modtager du et Diplom som der står Masterclass Gele på.

Du har efter 3 negle kurser lært at mestre negle teknikken skabelon med reverse metoden. Du kan derefter vælge at tage masterclass i akryl negle systemet osv.

 

Negle Kursus Nail Art

Du kan også vælge at tage et negle kursus i Nail art. Vi tilbyder forskellige Nail art kurser. 3D nail art, hvor vi bygger nail art designs op i 3d. Glimmer og glitter kurser, hvor du lærer at fade negle glimmer farver sammen. One stroke negle kursus, hvor du lærer at male helt fantastiske blomster mønster på dine negle. Gel Polish kurser. Vi laver løbende Nail art kurser med de mest trendy design lige nu.


Acceptér

Denne side bruger cookies for at forbedre din købsoplevelse. Læs mere her